Jak zaoszczędzić na prądzie? To pytanie zadaje sobie większość z nas. Świetlówki LED to dobry sposób na niskie rachunki za prąd. Sam nawyk systematycznego gaszenia światła, w większości niestety nie wystarcza. O ile na pracy zmywarki, pralki czy innych urządzeń ciężko zaoszczędzić w ferworze codziennych obowiązków, tak wkręcenie energooszczędnej żarówki – tzw. świetlówki LED wydaje się już prostszym rozwiązaniem.

świetlówki led

Świetlówki LED czy tradycyjne żarówki żarowe?

W ostatnim czasie sporo mówi się o oszczędności dzięki tego typu żarówkom. Ich stosowanie zmniejsza zużycie prądu nawet o 65-80 proc. Ma to swoją cenę. Średni koszt zwykłej żarówki wynosi jedynie kilka złotych, natomiast świetlówki LED kosztują nawet do kilkunastu złotych. Z racji na uwarunkowania prawne, z tego rozwiązania korzystają już praktycznie wszyscy – domowi użytkownicy, biura, firmy itp.

Jaką świetlówkę LED wybrać?

Mamy do wybory świetlówki LED: proste (liniowe), kołowe, kompaktowe, ale też w kształcie litery U. Żarówki tego typu charakteryzują się szeroką gamą kształtów oraz barw. Są więcej bardzo popularne wykorzystywane w tzw. oświetleniu dekoracyjnym. W sklepach znajdziemy ledy w formie spirali, świec, kul itp. Bez problemu stosuje się je zamiast tradycyjnych żarówek, bez żadnych dodatkowych elementów.

Nowe trendy w oświetleniu

Jak się okazuje stosowanie żarówek LED to już pewnego rodzaju moda, wyznacznik współczesności. Stosowanie tego typu oświetlenia jest bowiem nie tylko tańsze – w perspektywie długofalowej, ale również ekologiczne. Świetlówki LED (przy odpowiednim stosowaniu) mogą zachować trwałość nawet do 10 lat, a więc znacznie dłużej niż tradycyjne żarówki żarowe.

Czy świetlówki LED mają jakieś wady?

Są droższe. Dodatkowo mogą dawać mniej „przyjemne światło”, które zmienia percepcję np. koloru, co może być męczące dla naszego wzroku. Warto dodać, że niektóre świetlówki mają słabą wydajność pracy w niskich temperaturach – im wyższa temperatura tym mniej intensywne światło. Co więcej, mogą również działać po prostu krócej jeżeli częstotliwość zapalania i gaszenia jest wysoka.