Każdy z nas chciałby mieć czysty i zadbany teren wokół domu oraz równe ścieżki w ogrodzie. Ten aspekt wpływa na nas komfort. Dokładność i jakość wykonania ścieżek, alejek czy podjazdów ma wpływ nasze poruszanie się, ale również na wygląd całego terenu. Najpopularniejszym materiałem do tworzenia podłoża na chodnikach i ścieżkach jest kostka brukowa. Dziedzina układania kostki to brukarstwo

Odpowiedni wybór materiału

kostka brukowaZanim zaczniemy naszą prace musimy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak: warunki użytkowania i właściwie dokonać wyboru grubości materiału. Każda klasa kostki ma inną wytrzymałość i odporność na ściskanie i uszkodzenia mechaniczne. Jedne kostki układamy na ścieżkę w ogrodzie, a inną na chodnik czy wjazd do garażu. W ofercie sklepów lub hurtowni jest wiele grubości do wyboru. Wyróżnić możemy różne grubości.

Kostka brukowa do grubości 4 centymetrów układana jest w miejscach gdzie nie będzie narażona na nacisk np. na około domu. Kostka o grubości 6 cm może być układana na chodnikach czy w miejscach gdzie będzie narażano na niewielki nacisk w przypadku samochodów do 3,5 ton, a 8 centymetrowa na parkingach. Jest wiele kolorów i kształtów. Wybierając kostkę bierzmy pod uwagę również kolor budynku, aby wszystko do siebie pasowało pod względem estetyki. Równe układanie kostki brukowej jest bardzo ważne – polecamy firmę z Krakowa .

Wyrównywanie podłoża

Do ułożenia kostki brukowej potrzebna jest odpowiednia głębokość, w głównej mierze uzależniona od planowanego natężenia ruchu. Jeśli nacisk na nawierzchnie będzie duży tworzy się koryto o głębokości 0.5 metra. Ważne jest odpowiednie zagęszczenie.