Ultrasonograf to zastosowanie ultradźwięków do badania i obrazowania tanek w medycynie i weterynarii. Takie badania pozwala na uzyskanie przekroju badanego obiektu. Badanie to charakteryzuje się dokładnością i umożliwia wykrywanie bardzo małych zmian w organizmie. Aparat USG jest urządzeniem, które w bardzo dokładny sposób pozwala nam na dostrzec badany obiekt.

aparat usgTego typu badania jest bardzo przydatne i popularne u kobiet , które spodziewają się dziecka. Z dużą dokładnością, można zaobserwować wszelakie zmiany w organizmie jeszcze nie narodzonego dziecka. Dzięki ultradźwiękom, lekarz może zobrazować przyszłej mamie co dzieje się z jej dzieckiem. Ultradźwięki, poprzez aparat USG, obrazują wnętrze ludzkiego ciała wykorzystując fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha.

Każdy narząd w organizmie człowieka odbija fale inaczej, dzięki czemu można rozpoznać jego strukturę. W prosty sposób tłumacząc ultrasonograf układa fale w obrazy, kształty a dzięki temu widać każde nawet minimalne odchylenie w organizmie człowieka. Mamy wiele rodzajów USG, dzięki czemu każdy specjalista może dokładnie zająć się odpowiednim narządem w organizmie pacjenta.

Wyróżniamy między innymi USG tarczycy, jamy brzusznej, piersi, węzłów chłonnych, serca, oka, ginekologiczne, przezodbytnicze, naczyniowe, czy tez wielu stawów takich jak stawu kolanowego, biodrowego, łokciowego, ramiennego, nadgarstka, skokowego. Należy pamiętać, że do tego typu badania jak do każdego innego należy się odpowiednio przygotować. Jest to istotna rzecz aby badania nie trzeba było powtarzać.