Istnieją różne szkoły wytwarzania nagrobków. Inaczej wyglądają nagrobki w Krakowie, a inaczej w Warszawie czy Szczecinie. Każdy kamieniarz ma także swój odrębny styl. Do tego dochodzi również obrządek, w jakim chowana jest osoba zmarła oraz rozmaite życzenia rodziny lub wynikłe z ostatniej woli zmarłego.

Różnice w organizacji nagrobków są jednak dość subtelne. Zazwyczaj widzimy przede wszystkim płytę nagrobną, która przykrywa trumnę z ciałem osoby zmarłej. Następnie zdarza się, że możemy zaobserwować rzeźbione płyty i konstrukcje, mające swój początek w samej płycie. Często będzie to ozdobny kamienny krzyż czy inny religijny symbol. Zdarzają się także kamienne wazony zatopione w samej płycie czy tak samo umieszczone miejsca na znicze.

Częstym motywem nagrobnym jest także otwarta księga. Niejeden zakład kamieniarski w Krakowie wykonywał już nagrobek z takim dodatkiem. Jest to dość powszechny wyraz symboliczny. Ma on pokazywać, że życie człowieka jest jak otwarta księga. Na myśl przychodzi tu od razu pogrzeb św. Jana Pawła II i księga Pisma Świętego, którą wiatr przewracał ze strony na stronę. Takie było życie świętego. On dawał się czytać całemu światu. Mówił przecież i pisał w tylu językach!

Inne elementy nagrobków są już bardziej zróżnicowane. Niekiedy mamy do czynienia wręcz z grobowcami, które mają nieco inną konstrukcję. Jednak i one posiadają liczne zdobienia i symboliczne elementy, które muszą być wykonane z dużą precyzją. Krakowscy kamieniarze są tego bardzo dobrym przykładem.

Zadzwoń i zapytaj na: https://kamso-nagrobki.pl