W ostatnich latach bardzo popularne stało się pobieranie i przechowywanie krwi pępowinowej. Okazało się, że jest ona bardzo przydatna w wielu sytuacjach. Powstają banki, w których przechowuje się pobraną krew pępowinową. Gdy zdecydujemy się krwi to możemy ją wykorzystać na własny użytek lub przekazać do takiego banku, gdzie krew pępowinowa będzie przechowywana w odpowiednich warunkach.


Krew pępowinowa jest bardzo dobrym źródłem komórek macierzystych. Pobrane komórki z krwi pępowinowej mogą być wykorzystywane do leczenia różnych poważnych chorób. Wśród nich możemy wymienić na przykład: nowotwory krwi, chłoniaki, guzy mózgu,kości, nerki. Chorób w leczeniu, których można wykorzystać komórki macierzyste z krwi pępowinowej jest dużo więcej. Przed porodem warto zastanowić się czy chcemy pobrać krew. Jeśli chodzi o samo pobranie, to krew pępowinowa jest pobierana z łożyska w czasie porodu. Nie wielka ilość krwi może pomóc w walce z niespodziewanymi ciężkimi chorobami. Pobranie tej krwi nic nas nie kosztuje, nie odczujemy dodatkowego bólu, a może pomóc bliskim z rodziny lub dziecku, które się urodziło, gdyby zaszła taka potrzeba.

Warto jest zadbać o zdrowie własnej rodziny, zwłaszcza wtedy, kiedy można to zrobić w tak prosty sposób. Właściwości krwi pępowinowej są bardzo drogocenne. Warto wiedzieć, że nie zawsze możemy ją pobrać. Przeciwwskazaniami do pobrania krwi są nowotwory lub inne choroby matki lub dziecka, które mogą mieć wpływ na jakość krwi. Gdy rozważmy decyzję o pobraniu krwi, to powinniśmy ją podjąć w ostatnim okresie ciąży i powiadomić o tym lekarza prowadzącego naszą ciążę.