Zabytkowe obiekty w Przemyślu

Przemyśl to historyczne miasto powiatowe, znajdujące się po obu brzegach rzeki San w województwie podkarpackim. Wszyscy miłośnicy zabytkowej architektury i niezwykłej atmosfery chętnie odwiedzają to miejsce. Dzieje tego miejsca sięgają aż X wieku, a według niektórych źródeł nawet wcześniejszych czasów. Duża baza noclegowa [➞http://meteor-turystyka.pl/noclegi,przemysl,0.html] gwarantuje komfortowe zakwaterowanie każdemu turyście. Aby znaleźć nocleg zgodny z wymaganiami, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: 'noclegi Przemyśl'.

Zamek Kazimierzowski to wyjątkowo atrakcyjna budowla usytuowana tuz nad Sanem na Wzgórzu Zamkowym. Budowla została wzniesiona w stylu gotyckim w 1340 roku za panowania Kazimierza Wielkiego – stąd właśnie wzięła się jej nazwa. Przez kolejne wieki do zamku zostały dobudowane wieżyczki i bramy oraz dodatkowa zbrojownia. W 1762 roku zburzona została jedna ze ścian, a obszar zamku został zmniejszony. Obecnie w zamku mieści się Przemyskie Centrum Kultury i Sztuki, Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” oraz sklep z pamiątkami.

Kościół archikatedralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jana Chrzciciela znajduje się na ulicy Zamkowej. Jest to najstarsza budowla sakralna w mieście. Budowa tej świątyni trwała niemal 100 lat – rozpoczęła się w roku 1460 roku, a ukończona została w 1559 roku. Podczas przebudowy, która miała miejsce w XVIII wieku zawaliło się sklepienie, niszcząc prawie całe wyposażenie wnętrza. Odbudowany kościół zyskał charakter barokowy. Wnętrze katedry zachwyca bogatym wystrojem i wyposażeniem. 

Kościół Świętej Marii Magdaleny usytuowany jest niedaleko Przemyskiego Rynku. Świątynia została wybudowana w latach 1754-1780. Jest to budynek rokokowy, który powstał w miejscu, gdzie wcześniej stały dwie inne świątynie. Uznawany jest za najcenniejszy obiekt w tym stylu w Polsce południowo–wschodniej.

Nowa Synagoga powstała w w latach 1910–1918. Jest to budynek dwukondygnacyjny z cegły i kamienia, zbudowany w stylu eklektyczno-mauretańskim. Okna i drzwi świątyni są charakterystycznie zakończone łukiem. Dach świątyni pokryty jest blachą wytłaczaną. Podczas przebudowy całkowicie zmieniono rozkład pomieszczeń oraz częściowo wystrój zewnętrzny. Usunięto witraże i bogaty wystrój elewacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>