Wymarzony urlop w Gąskach

Urlop to jedyny czas w roku kiedy można odpocząć od codzienności. Nie musimy myśleć o pracy, dzieci mają wakacje, nigdzie nie musimy się spieszyć więc chcemy gdzieś wyjechać. Jeśli szukamy pomysłu na wyjazd w inne niż zazwyczaj miejsce, warto wybrać takie abyśmy wrócili naprawdę wypoczęci. Dzięki korzystnym warunkom klimatycznym, dużej zawartości jodu w powietrzu oraz lasom iglastym, a także ze względu na szerokie, piaszczyste plaże najczęściej odwiedzanym jest polskie wybrzeże. W wielu miejscowościach nadmorskich znajdują się duże lub mniejsze ośrodki wypoczynkowe. Okolicę można zwiedzać pieszo, rowerem lub konno.

Jednym z takich miejsc są Gąski. Jest to wieś uzdrowiskowa położona w gminie Darłowo. W jej pobliżu można zaobserwować najpiękniejsze i największe piaszczyste wydmy w Polsce. Powstały one w wyniku przenoszenia piasku przez przybrzeżne prądy morskie. Największą atrakcją w Gąskach jest latarnia morska wraz z różnymi zabudowaniami. Pod względem wysokości zajmuje ona drugie miejsce w Polsce. Jej światła są widoczne na odległość 36 kilometrów. Mimo, że ciągle działa została udostępniana do zwiedzania. 480 krętych schodów prowadzą wprost na taras, z którego rozpościerają się przepiękne widoki na cała okolicę. Właściwie to tylko w pobliżu latarni można tutaj spotkać tłumy ludzi.

W Gąskach kursuje też kolejka, która podwozi wycieczkowiczów pod sama latarnię. Poza tym jest to cicha i spokojna wioska. W jej centrum swój początek biorą liczne szlaki turystyczne o różnych długościach, zarówno piesze jak i rowerowe. Mieszka tutaj zaledwie 400 mieszkańców na stałe i praktycznie w każdym z domów można wynająć nocleg nawet z wyżywieniem. Powstały też ośrodki wypoczynkowe, apartamenty, kempingi i pola namiotowe. Jest wiele punktów serwujących dobre jedzenie, są bary i restauracje. Oczywiście nie brakuje też smażalni ryb, chociaż nie jest ich tak dużo jak w sąsiednich miejscowościach. Spacerując brzegiem morza ciągle jeszcze możemy natrafić na dziką, pustą plażę. Wybierając dłuższy szlak nadmorski można odwiedzić pobliskie kurorty i wybrać się na przykład w rejs statkiem wycieczkowym albo wypłynąć na połów dorsza. Jest to nowa atrakcja ale już zyskała swoich zwolenników. Jest to dobry sposób aby zobaczyć jak wygląda praca rybaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>