Rowy – wioska rybacka jako baza wypadowa

Rowy są doskonałym celem wycieczek krajoznawczo-turystycznych nie tylko latem, ale w ciągu całego roku. Satysfakcję z wyboru tej malutkiej wioski jako obiektu wartego odwiedzenia odczuwają chyba wszyscy, którym choć raz zdarzyło się odwiedzić tę miejscowość. Piękno tamtejszej przyrody i bliskość świata natury wpływają kojąco na mieszkańców miast, stając się azylem, do którego pragnie się wracać możliwie najczęściej.

Jednakże najwięcej wszechstronnych atrakcji Rowy oferują w sezonie wakacyjnym. Wioska zaczyna wtedy żyć własnym życiem, a przebywający w niej goście mają rzadką okazję przypatrywania się pracy rybaków wykonujących swój zawód. Chociaż osada została w dużym stopniu przekształcona na letnisko [www], to wciąż można bez problemu poczuć w niej pierwotnego ducha rybackiej wioski.

Dla większości odwiedzających główną atrakcją są malownicze, piaszczyste plaże. Na terenie Rowów znajdują się dwa główne kąpieliska. Większe z nich nosi nazwę Rowy Zachód. W jego skład wchodzi 400 metrów pasa przybrzeżnego z czterema ścieżkami do plaży. Natomiast Rowy Wschód to obszar dwustumetrowy z jednym wyznaczonym zejściem. Oczywiście wody na obu terenach posiadają status kąpielisk, zatem można bez obaw korzystać z morskiego orzeźwienia na czas upalnego lata. Kilkunastominutowy spacer w kierunku wschodnim doprowadzi do leżącej w granicach wioski plaży naturystów. Jest ona dobrze oznakowana z dużej odległości. Najkrótsza droga wiedzie przez las, ale wówczas należy liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty za wstęp na teren Słowińskiego Parku Narodowego.

Bliskość jednego z najcenniejszych obszarów chronionych w Polsce zachęca do odwiedzenia jego największych skarbów. Warto zobaczyć przede wszystkim ruchome wydmy [www], wśród których można poczuć się jak na prawdziwej pustyni. Inną ciekawą atrakcją jest Muzeum Wsi Słowiańskiej w pobliskich Klukach. Goście mają tam niepowtarzalną szansę poznania kultury słowiańskiej poprzez zwiedzanie urokliwych starych chat wyposażonych w oryginalne eksponaty przypominające o sposobie życia naszych przodków.
Na szczególną uwagę zasługuje budynek będący kiedyś własnością Charlotty Klick, obecnie przeniesiony na teren skansenu. Odznacza się unikalnym sposobem urządzenia wnętrza, niespotykanym w żadnej innej chacie. Jest to najstarsza chałupa w całym skansenie.
Najlepszym miejscem zakwaterowania dla zainteresowanych bogactwem polskiego Wybrzeża są Rowy. Atmosfera rybackiej osady i bliskość Parku Narodowego sprawia, że na tej lokalizacji nie można się zawieść.

Jedna myśl na temat “Rowy – wioska rybacka jako baza wypadowa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>