Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich – okolice Swornegaci

Kaszuby to przepiękny region naszego kraju. Piękne widoki, bogata historia oraz unikalna kultura sprawiają, że można tutaj nie tylko wypocząć, ale także poznać wyjątkowych ludzi, którzy tworzyli i tworzą to miejsce. Trzeba przy tym pamiętać, że najlepiej poznaje się klimat tak urokliwych regionów poprzez małe miejscowości, w których od wieków kultywuje się dawne zwyczaje. Dlatego też warto zwrócić uwagę na niewielką wieś Swornegacie.

Swornegacie – ciekawa miejscowość

Swornegacie to niewielka osada, która ma status wsi. Znajduje się ona w województwie pomorskim, na obszarze Kaszub. Wieś położona jest na brzegu pięknego jeziora Karsińskiego. Dodatkowym atutem jest to, że znajdują się one w bliskiej odległości Borów Tucholskich. Warto także zaznaczyć, że Swornegacie mogą pochwalić się tym, co oferuje ich baza noclegowa (szukając miejsc w internecie, wpisz w wyszukiwarkę frazę: "Swornegacie baza"). Bogate tradycje letniskowe oraz rosnąca popularność tej miejscowości sprawiają, że można tutaj skorzystać z bardzo ciekawych noclegów w gospodarstwach agroturystycznych.

Muzeum we Wdzydzach

Ta wyjątkowo ciekawa instytucja swoimi korzeniami sięga roku 1906. Wtedy to założyciele Teodora i Izydor Gulgowscy postanowili stworzyć pierwsze na ziemiach polskich muzeum pod otwartym niebem. Rozpoczęli swoje działania od zakupu XVIII wiecznej gburskiej chaty, w której umieścili wszystko to, co było typowe dla tego okresu: przyrządy, ceramikę oraz czepce. Prowadzona przez założycieli działalności naukowa oraz ich społeczne zacięcie spowodowały rozpropagowanie uroków kaszubskiej sztuki. Z drugiej zaś strony przyczyniła się do rozwoju miejscowego wyrobu. Aktualnie to ponad wiekowe muzeum to obszar o powierzchni ponad 22 hektarów. Instytucja położona jest nad brzegiem jeziora Gołuń (szukając w internecie, wpisz w wyszukiwarkę frazę: "info jezioro Gołuń"). Całość usiana jest zabudowaniami regionalnej architektury, których łączna liczba to 45 obiektów. Wszystkie budynki są wiernym odwzorowaniem wnętrz wraz z wyposażeniem oraz wszystkimi urządzeniami. Dzięki temu oraz pięknemu położeniu, wizyta tutaj to prawdziwa podróż w czasie. W ramach wystawy stałej można podziwiać tutaj ekspozycję pod tytułem „Dawna architektura i kultura Kaszub i Kociewia od XVII do XX wieku” oraz „Dawne meble na Kaszubach”. Na terenie muzeum organizowane są także imprezy okolicznościowe oraz festiwale sztuki folklorystycznej i ludowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>